بیوگرافی اندی رابین

اندی رابین (Andy Rubin) با تلفظ صحیح اندی روبین، برنامه‌نویس و کارآفرین اهل ایالات متحده است که بیش از همه، با فعالیتش در بنیان نهادن اندروید شناخته می‌شود.

پیش از خلق سیستم‌عامل محبوب موبایلی، اندی سال‌ها در شرکت‌های متعدد فعالیت کرده بود و درنهایت ایده و طرحش توسط شرکت گوگل پشتیبانی شد.

ایده‌ای که امروز به محبوب‌ترین سیستم‌عامل موبایل جهان تبدیل شده است. رابین پس از چند سال فعالیت در گوگل از آن‌ها جدا شد و تصمیم به راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها گرفت. البته هیچ‌یک از فعالیت‌های بعدی او به بزرگی اندروید نشدند.

افرادی که درکنار رابین فعالیت کرده‌اند، او را نابغه‌ای با دانش فنی می‌دانند. مهندسی که ریزه‌کاری‌های مدیریت و کارآفرینی را هم درک می‌کند و رهبری پویایی دارد. اندروید (Android) لقب اندی روبین در سال‌هایی بود که در اپل فعالیت می‌کرد. این عبارت که عموماً برای ربات‌ها به کار می‌رفت، به خاطر علاقهٔ شدید رابین به این مخلوقات دست بشر، به او داده شده بود. رابین همیشه به ساختن علاقه دارد، چه با کدنویسی و چه با ساختن ربات. زمانی‌که رابین، سیستم‌عامل موبایلی خود را توسعه می‌داد، تلاش می‌کرد تا رقیبی برای سیمبین، بلک‌بری و مایکروسافت ویندوز موبایل خلق کند. تلاشی که به نتیجه رسید و درنهایت، اندروید را به رقیب اصلی iOS اپل تبدیل کرد.

رقابت گوگل و اپل از همان زمان به اوج رسید و استیو جابز فقید هم اظهارنظرهای تندی به رابین و سیستم‌عامل موبایلی‌اش روانه کرده بود.

اندی رابین در سال‌های فعالیت در گوگل و مدیریت زیرمجموعهٔ اندروید، پایه‌های سیستم‌عاملی که خودش ساخته بود را آن‌چنان قوی کرد که توسعه در سال‌های آتی، به سرعت پیش رفت؛ منتهی یک پروندهٔ اخلاقی، نقطهٔ سقوط اعتباری رابین در گوگل شد. او به‌خاطر شکایت و رسوایی پیش آمده، با وجود مخفی‌کاری مدیران گوگل، مجبور به ترک شرکت شد. خروج رابین از گوگل با بحث و هیاهوی رسانه‌ای فراوانی همراه بود و انتقادهای شدیدی را روانه مدیران مانتین ویو کرد که حتی به او پاداش داده بودند. به‌هرحال رابین پس از ترک گوگل، تمرکز خود را روی سرمایه‌گذاری در اکوسیستم کسب‌وکار معطوف کرد. او همچنین یک شرکت تولیدکنندهٔ گوشی هوشمند به‌نام اسنشیال راه‌اندازی کرد که البته چند سال قبل خبر توقف فعالیتش در رسانه‌ها اعلام شد.

در سال ۱۹۶۳ در چاپاکوا نیویورک اندی رابین متولد شد.

او از سال‌های کودکی در دنیای مملو از گجت‌ها زندگی می‌کرد. شرکت پدرش، از فعالان حوزهٔ عکاسی صنعتی بود و اندی از کودکی با تصاویر جذاب محصولات هوشمند صنعتی آشنا شد. او تحصیلات دبیرستان را در مدرسهٔ هوریس گریلی زادگاهش گذارند و در دوران دبیرستان، اولین فعالیت‌های جدی رباتیک را انجام داد. رابین یک ریموت کنترل برای اسباب‌بازی Kenner R2-D2 طراحی کرد و آن را با کنترل از کامپیوتر، در خانه به حرکت درمی‌آورد.

استعداد و علاقهٔ رابین به دنیای کامپیوتر از کودکی و نوجوانی مشخص بود و به همین دلیل در دانشگاه، رشتهٔ علوم کامپیوتر را انتخاب کرد و تحصیلات عالی را در سال ۱۹۸۶ در یوتیکا کالج نیویورک به پایان رساند.

کارل زایس، اولین محل فعالیت کاری اندی رابین بود. او به‌عنوان مهندس رباتیک در این شرکت آلمانی استخدام شد و دو سال در آن فعالیت کرد. مقصد بعدی مهندس آمریکایی، باز هم اروپا بود. اندی پس از کارل زایس به مؤسسهٔ SIP در شهر ژنو سوئیس رفت.

ورود جدی اندی رابین به دنیای فناوری، با شرکتی رقم خورد که بعدها به رقیب جدی او تبدیل شد.

اندی رابین در یک تعطیلات تابستانی در جزیرهٔ Cayman با بیل کسول آشنا شد.

ارتباط آن‌ها به‌مرور جدی‌تر شد و بی، شغلی را در اپل به رابین پیشنهاد کرد.

و همین پیشنهاد، بهانه‌ای شد تا رابین مسیر زندگی‌اش را به‌صورت جدی‌تر در دنیای فناوری دنبال کند.