بیوگرافی اریک اشمیت

اریک امرسون اشمیت (Eric Emerson Schmidt) ، تاجر و مهندس نرم‌افزار آمریکایی است که بیش از همه با مدیریت اجرایی در شرکت گوگل شناخته می‌شود.

او یک دهه به‌عنوان مدیرعامل در گوگل فعالیت کرد و پس از آن هم چند سال به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیرهٔ شرکت و سپس مدیرعامل آلفابت مشغول به کار شد.

آخرین آمارهای مالی، او را با ۱۴/۱ میلیارد ثروت در رتبهٔ ۹۲ ثروتمندترین افراد جهان قرار می‌دهند.

بل‌لبز از شرکت‌های پیش‌گام دنیای فناوری بود که مهندسان بزرگی را تربیت کرد. اولین فعالیت‌های حرفه‌ای اشمیت نیز در آنجا شکل گرفت. او به‌عنوان کارآموز در بل‌لبز فعالیت می‌کرد و یک بازنویسی کامل از نرم‌افزار Lex در سیستم‌عامل یونیکس انجام داد. اشمیت علاوه بر فعالیت‌های بی‌شمار در گوگل، در بسیاری شرکت‌ها و دانشگاه‌های دیگر نیز به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره یا هیئت علمی حضور داشته است؛ از میان آن‌ها می‌توان به دانشگاه کارنگی ملون، اپل، دانشگاه پرینستون و مِیو کلینیک اشاره کرد.

اشمیت پس از ۱۸ سال فعالیت در گوگل و پس از آن هولدینگ آلفابت، در سال ۲۰۱۸ از سمت مدیرعاملی آلفابت استعفا داد و یک سال بعد هم به‌صورت کامل از هیئت‌مدیره خارج شد. آلفابت در بیانیهٔ خبری خروج اشمیت اعلام کرد که او پس از دورهٔ عضویتش در ماه ژوئن، دیگر برای عضویت هیئت‌مدیره نامزد نخواهد شد. اشمیت، دلیل خروج خود را کمک به نیروهای جوان برای انجام فعالیت عنوان کرد و از برنامه‌های آتی، فعالیت در مؤسسهٔ خیریهٔ شخصی یعنی Schmidt Futures و آموزش را نام برد. به‌علاوه، وی هم‌چنان به‌عنوان مشاور فنی در کنار گوگل و آلفابت خواهد بود.

در ۲۷ آوریل ۱۹۵۵ اریک اشمیت، در فالزچرچ شهر ویرجینیا چشم به جهان گشود.

مادرش النور اشمیت نام داشت و کارشناس ارشد روانشناسی بود.

پدر اریک نیز ویلسون امرسون، استاد اقتصاد بین‌الملل در دانشگاه‌های ویریجینیاتک و جان هاپکینز بود و در زمان ریاست‌جمهوری نیکسون در وزارت خزانه‌داری فعالیت می‌کرد.

خانوادهٔ اشمیت سه پسر داشتند و در زمان کودکی اریک، به‌خاطر مسائل کاری ویلسون به ایتالیا مهاجرت کردند. اریک کودکی خود را در این کشور گذراند و تأثیر آن را در چشم‌اندازهای آتی خود بالا عنوان می‌کند.

دوران تحصیلات دبیرستان اریک با بازگشت به آمریکا همراه بود. او در دبیرستان یورک‌تاون منطقهٔ آرلینگتون ویرجینیا تحصیل کرد و سال ۱۹۷۲ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. وی در نوجوانی فعالیت‌های ورزشی جدی داشت و به‌خاطر عملکرد خوب در دومیدانی، افتخارات متعددی را کسب کرد.

برای تحصیلات دانشگاهی اریک اشمیت دانشگاه پرینستون و رشتهٔ معماری را انتخاب کرد و پس از مدتی، گرایش تحصیلی‌اش را به مهندسی برق تغییر داد و مدرک کارشناسی خود را سرانجام در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد.

فعالیت‌های اشمیت در حوزهٔ کامپیوتر و فناوری پس از کسب مدرک کارشناسی با جدیت شروع شدند. او که در اینترنشنال هاوس برکلی ساکن بود، در سال ۱۹۷۹ شبکه‌ای به‌نام Berknet در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی راه‌اندازی کرد که موجب دریافت مدرک کارشناسی ارشد از همان دانشگاه شد.

اریک تحصیلات خود را در برکلی ادامه داد تا اینکه در سال ۱۹۸۲ موفق به دریافت مدرک دکترا در رشتهٔ مهندسی کامپیوتر شد. تز دکترای اشمیت نیز به مسائل مدیریت نرم‌افزارهای توسعه‌یافته و ابزارهایی برای حل آن مسائل اختصاص داشت.

اریک اشمیت با مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر، فرصت‌های متعددی برای فعالیت در دنیای فناوری داشت. اشتغال او با موقعیت‌های فنی متعدد در شرکت‌های فعال در حوزهٔ IT شروع شد. از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Byzromotti Design و Bell Labs اشاره کرد که در بخش تحقیق و توسعه میزبان اشمیت بود. Zilog شرکت بعدی بود که اشمیت در آن فعالیت می‌کرد و در مرکز تحقیقات پالو آلتو (PARC) قرار داشت.

لری پیج و سرگی برین، شرکت گوگل را در سال ۱۹۹۸ تأسیس کردند.

اما نکتهٔ مهم آن، ورود اولین سرمایه‌گذاران و پیشنهاد استخدام مدیرعامل است. اولین سرمایه‌گذار گوگل، اندی بچتولشیم، هم‌بنیان‌گذار سان مایکروسیستمز بود که با ۱۰۰ هزار دلار، سرمایهٔ اولیهٔ شروع به کار موتور جست‌وجو را فراهم کرد.

سرگی برین و لری پیج در همان مصاحبهٔ اول در سال ۲۰۰۱ مجذوب توانایی‌های اشمیت شدند و او را برای مدیریت شرکت‌شان استخدام کردند. اریک در مارس ۲۰۰۱ به هیئت‌مدیرهٔ گوگل پیوست و به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره مشغول به کار شد. سپس در ماه اوت به سمت مدیرعاملی رسید و از آن زمان فعالیت‌های روزانهٔ شرکت را در کنار بنیان‌گذاران مدیریت می‌کرد.

اریک اشمیت تا پیش از عرضهٔ عمومی سهام گوگل، مدیرعاملی را مانند مدیریت شرکت‌های سهامی عام انجام می‌داد.

وی مسئولیت ارتباط با معاون‌های ارشد را بر عهده داشت و بخش فروش را نیز مدیریت می‌کرد.

اولین حقوق پرداختی به اریک اشمیت به‌عنوان مدیرعامل گوگل، ۲۵۰ هزار دلار بود که مزایای عملکردی هم به آن افزوده می‌شد.

در سال ۲۰۰۴ بنیان‌گذاران گوگل و اشمیت بر سر حقوق سالانه یک دلار برای او به توافق رسیدند.

این چشم انداز تا سال ۲۰۱۰ برای اشمیت ادامه داشت. دریافت حقوق یک دلاری از رسوم مدیران شرکت‌های بزرگ است که به‌نوعی به‌معنای عدم دریافت حقوق خواهد بود. البته آن‌ها از طریق سود سهام و دیگر مزایا، درآمد بسیار زیادی در همین دوره‌ها کسب می‌کنند.

اشمیت در سال ۱۹۸۰ با وندی سوزان بویل ازدواج کرد.

آن‌ها در دههٔ ۱۹۹۰ در آتریون کالیفرنیا ساکن بودند و دو دختر به نام‌های آلیسون و سوفی داشتند که آلیسون در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیماری از دنیا رفت.

اشمیت و وندی سوزان در سال ۲۰۱۱ از هم جدا شدند.

اریک اشمیت در میان ثروتمندترین مدیران دنیای فناوری قرار دارد و هزینه‌کردن‌های متعدد برای لوازم و مسکن، رفتار مرسوم این دسته افراد است.

او یک جت شخصی با نام Gulfstream V هم دارد که به قیمت ۲۰ میلیون دلار خریداری شد.

در میان املاک و مستغلات تحت مالکیت اشمیت هم می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها یعنی عمارت مونتسیتو کالیفرنیا اشاره کرد.

این عمارت در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۲۰ میلیون دلار خریداری شد.

به‌علاوه، اریک پنت‌هاوسی هم در شهر نیویورک دارد که به قیمت ۱۵ میلیون دلار خریداری شده است.