بیوگرافی جیمی ویلز

جیمی دونال ویلز (Jimmy Donal Wales) مشهور به جیمی ویلز یا جیمبو، از کارآفرینان تأثیرگذار در جهان فناوری به حساب می آید.

او هم‌بنیان‌گذار و رئیس بنیاد ویکی‌مدیا (Wikimedia) و پروژهٔ دانشنامهٔ ویکی‌پدیا (Wikipedia) است.

ویلز همچنین شرکت میزبانی وب به‌نام ویکیا (Wikia) دارد.

این کارآفرین آمریکایی‌بریتانیایی اهل آلاباما تحصیلات و فعالیت‌های اولیهٔ خود را در حوزهٔ خدمات مالی گذراند و به‌مرور وارد صنعت فناوری و اینترنت شد.

جیمی ویلز کار خود را در اینترنت با سرویس سرگرمی Bomis شروع کرد و از سرمایهٔ کسب‌شده در آن برای راه‌اندازی دانشنامهٔ رایگان Nupedia استفاده کرد.

نوپدیا را می‌توان پدر ویکی‌پدیا دانست.

ویکی‌پدیا در ۱۵ ژانویهٔ ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد و دورانی تازه را در انتشار و ویراش محتوا در اینترنت شروع کرد.

۸ اوت ۱۹۶۶ جیمی ویلز در هانتسویل شهر آلاباما متولد شد.

پدرش، جیمی، مدیر فروشگاهی محلی بود و مادرش، آن و مادربزرگش، ارما، مدرسه‌ای به‌نام House of Learning را اداره می‌کردند که از روش مدارس یک کلاس برای آموزش کودکان و نوجوانان استفاده می‌کرد. جیمی و سه خواهر و برادرش در همان مدرسه تحصیلات ابتدایی را گذراندند.

جیمی از کودکی علاقهٔ زیادی به مطالعه داشت. مادرش در سه‌سالگی کتاب دانشنامهٔ جهان برای او خریده بود که چند سال بعد و پس از یادگیری خواندن، به دوست و همراه همیشگی جیمی تبدیل شد. جیمی پس از مدتی متوجه شد دانشنامه به‌اندازهٔ کافی جامع نیست. او در جایی گفته بود با وجود کامل‌بودن دانشنامهٔ جهان، هنوز اطلاعات بسیار زیادی در آن ناگفته بود. این دانشنامهٔ (World Book)  برچسب‌هایی برای خواننده‌های خود می‌فرستاد تا با چسباندن به صفحه‌های کتاب، آن‌ها را به‌روزرسانی کنند. جیمی از علاقه‌مندان اصلی این برنامه بود و کتاب خود را با دقت به‌روزرسانی می‌کرد.

مدرسه‌ای که مادر و مادربزرگ جیمی راه‌اندازی کرده بودند، سبک خاصی از تدریس را برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌کرد. جیمی می‌گوید همین روش خاص به آشنایی بسیار زیاد او با دانشنامه‌ها و کتاب‌های جامع اطلس منجر شد. مدرسه دانش‌آموزان مقاطع اول تا چهارم را در یک گروه و دانش‌آموزان مقطع چهارم تا هشتم را در گروهی دیگر آموزش می‌داد که روندی مغایر با ساختار مرسوم مدارس آمریکایی بود. در هر صورت، جیمی از همین روند مزایای زیادی کسب کرد و در سال‌های بعد، از منتقدان جدی سیستم آموزشی سنتی بود.

جیمی پس از مقطع هشتم به مدرسهٔ عمومی راندولف در هانتسویل رفت که از دبیرستان‌های زیرمجموعهٔ دانشگاهی بود. در ۱۶ سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. جیمی می‌گوید خانواده‌اش هزینه‌های مدرسه‌اش را نمی‌توانستند تأمین کنند؛ اما عشق به یادگیری در خون او بود و به هر قیمتی تلاش می‌کرد پایه‌های دانشی خود را توسعه دهد.

جیمی در سال ۱۹۹۴ در شرکت Chicago Options Associates شروع به کار کرد که از فعالان بازار سهام در شیکاگو ایلی‌نوی بود. وی با وجود اشتغال در صنعت مالی، علاقهٔ شدیدی به دنیای اینترنت نیز داشت و در اوقات فراغت، کدنویسی می‌کرد. علاقه به بازی‌های آنلاین نیز هنوز در وجود جیمیِ جوان دیده می‌شد. او در آلاباما به گیمر حرفه‌ای بازی Multi-User Dungeons تبدیل شده بود و ازطریق همین بازی، ظرفیت‌های عظیم شبکه‌های کامپیوتری و پروژه‌های جمعی را در فضای وب درک کرد.

ویکی‌پدیا پروژهٔ آزادی است که جیمی ویلز نزدیک به دو دهه پیش راه‌اندازی کرد و امروز به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشنامهٔ رایگان و آنلاین جهان شناخته می‌شود و در فهرست وب‌سایت‌های اینترنتی پربازدید قرار دارد.

ویکی‌پدیا درحال‌حاضر، به ۳۰۹ زبان در دسترس قرار دارد اگرچه مقاله‌ها در تمامی زبان‌ها کامل و جامع نیستند و هر زبان به داوطلبان زیادی برای توسعهٔ محتوا نیاز دارد.