بیوگرافی جان لوگی برد

جان لوگی برد (John Logie Baird) ، مهندس و مخترع اسکاتلندی بود که در منابع تاریخی به‌عنوان یکی از مخترعان تلویزیون مکانیکی از او یاد می‌شوند.

وی اولین نمونهٔ تلویزیون را در سال ۱۹۲۶ به نمایش گذاشت و پس از آن، اولین سیستم عمومی نمایش تلویزیونی را معرفی کرد.

اولین لامپ تصویر کاملاً الکترونیکی تلویزیون رنگی نیز توسط برد اختراع شد.

برد پس از نمایش اولین نمونه از تلویزیون، شرکتی به‌نام Baird Television Development تأسیس کرد و اولین قرارداد پخش محتوای بین قاره‌ای را به‌دست آورد. همین قرارداد و دیگر تلاش‌های عملی برد در توسعهٔ شبکه‌های تلویزیونی،‌ نام او را در تاریخ رسانه و تلویزیون جاودانه کرد.

در ۱۳ اوت سال ۱۸۸۸ جان لوگی برد در هلنسبرگ دانبارتون اسکاتلند متولد شد.

او چهارمین و آخرین فرزند رورند جان برد و جسی موریسون بود.

پدرش نمایندهٔ کلیسای اسکاتلند در کلیسای محلی سینت براید و مادرش از خانواده‌ای ثروتمند در اسکاتلند بود.

برد از سال‌های کودکی علاقهٔ شدیدی به مباحث الکترونیکی نشان می‌داد و اولین دستاورد خود را در همان سال‌ها کسب کرد.

اولین سال‌های تحصیل جان در آکادمی لارچفیلد هلسنبرگ گذشت. مخترع تلویزیون پس از تحصیلات ابتدایی به کالج فنی سلطنتی در گلاسکو اسکاتلند رفت که البته به‌خاطر شروع جنگ جهانی اول، موفق به ادامهٔ تحصیل نشد.

از همان سال‌های جوانی، برد تلاش زیادی برای توسعهٔ کسب‌وکار شخصی داشت. برد پس از شکست در پروژهٔ ساخت الماس، چند کسب‌وکار دیگر را هم امتحان کرد و البته در همهٔ آن‌ها شکست خورد. اما شکست‌ها هیچ‌گاه مانع تلاش‌های مجدد برد نشدند و او به ایده‌پردازی برای راه‌اندازی کسب‌وکار ادامه داد. پس از ترک شغل، برد اول به فکر ساخت محصولاتی ساده در کسب‌وکار مستقل خود افتاد که امید به فروش و سودآوری بالای آن‌ها داشت. جوراب طبی به‌عنوان اولین تلاش‌، تولید و بازاریابی شد که طبق ادعای برد، برای خشک نگه‌داشتن پاها در هوای مرطوب گلاسکو کاربرد داشت. البته برد تنها جورابی کتانی با پوشش بوراکس تولید کرده بود که موفق به کسب سهم مناسبی هم در بازار شد.

در میان ایده‌های خام این جوان اسکاتلندی، نام یک اختراع دیده می‌شد که قرار بود سال‌های بعدی عمر خودش و تاریخ جهان را دگرگون کند: تلویزیون!

برد برای انجام تحقیقات روی ایدهٔ جدیدش یعنی تلویزیون، نیاز به سرمایهٔ اولیه داشت. او از پس‌انداز شخصی، کمک‌های مالی خانواده و ۲۰۰ پوند سرمایه‌گذاری فردی به نام ویل دی استفاده کرد. برخی شرکت‌های بزرگ صنعت برق در آن سال‌ها نیز مواد و تجهیزات اولیهٔ مورد نیاز جوان اسکاتلندی را برای او فراهم می‌کردند؛ به‌عنوان مثال باتری‌های بزرگ و لامپ‌های خلأ از همین شرکت‌ها تأمین شد.

و سرانجام پس از چالش‌های بسیار زیاد، اولین تصویر تلویزیونی قابل ‌قبول در سال ۱۹۲۵ در آزمایشگاه برد پخش شد. یک سال بعد رونمایی مشهور تلویزیون توسط برد و تیمش صورت گرفت که اعضایی از انجمن سلطنتی علوم لندن هم در آن حضور داشتند.

 در اکتبر ۱۹۲۵ اولین تصاویر تلویزیونی در آزمایش برد پخش شدند که از یک عروسک به‌نام Stooky Bill ضبط شده بود.

در تجربهٔ بعدی، پخش تصاویر یک انسان بود که کارمند دفتری برد یعنی ویلیام تینتون در آن حضور داشت.

لوگی برد علاوه بر اختراع تلویزیون با دستاوردهای علمی و فنی دیگری هم شناخته می‌شود.

وی در جریان توسعهٔ تلویزیون، دستگاهی برای ضبط تصاویر ویدئویی ساخت که به‌نام Phonovision شناخته شد.

دستگاه ضبط ویدئوی او هم ترکیبی از دیسک چرخان بود که توانایی ثبت سیگنال ویدئویی ۳۰ خطی را داشت.

از دیگر دستاوردهای علمی برد می‌توانیم به ارتباط فیبر نوری، سیستم جهت‌یابی رادیویی، دید در شب به‌ کمک امواج فروسرخ و رادار نیز اشاره ای کنیم.