بیوگرافی دکتر جان پمبرتن

کوکاکولا در ابتدا به عنوان یک شربت تقویتی مصرف داشت و امروزه یک نوشابه نشاط انگیز به شمار می‌آید.

در سال 1925 کوکاکولا فروش میلیونی‌اش را آغاز کرد و در سال 1940 در 40 کشور عرضه شد.

مارک Sprite این نوشابه در سال 1961 وارد بازار شد و در سال 1982 کوکاکولای رژیمی، بر تنوع محصولات این شرکت افزود.

کوکاکولا برای اولین بار در ماه می 1886، توسط دکتر جان پمبرتن (John Pemberton) داروسازی اهل آتالانتا (جورجیا) تهیه شد.

در آوریل سال 1865 جان پمبرتون زمانی که در ارتش خدمت می‌کرد، در خلال جنگ “کلومبوس” مجروح شد. در دوران درمان برای از بین بردن درد مجبور به استفاده از داروی مورفین شد که بدلیل استفاده زیاد از آن تقریبا به مرفین معتاد شده بود. با توجه به این موضوع که جان پمبرتون خود داروساز بود به فکر ساخت دارویی افتاد تا بتواند اعتیاد خود به مورفین را درمان کند.در ابتدا شروع به کار بر روی داروهای ضد درد کرد سپس به سراغ ساخت نوشیدنی‌های خاص نمود. اولین نوشیدنی که به نام خود ثبت کرد را تحت عنوان “شراب کوکای فرانسوی پمبرتون” عرضه نمود. در سال 1886 با توجه به وضع قوانین جدید در خصوص مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مصرف مواد مخدر، جان پمبرتون شروع به تحقیق بصورت سعی و خطا برای ساخت یک نوشیدنی غیر الکلی کرد تا بتواند آن را جایگزین نوشیدنی قبلی خود کند و بلاخره موفق به بدست آوردن فرمول نوشیدنی معروف کوکاکولا شد.

جان پمبرتن مواد اولیه کوکاکولا را در یک کتری برنجی در حیاط پشتی خانه‌اش ترکیب کرد. کتابدار جان پمبرتن، فرانک رابینسون، برای محصول کارفرمای خود، نام کوکاکولا را برگزید، او علاوه بر آگاهی از علم کتابداری، خطاط خوبی بود و نام کوکاکولا را به گونه‌ای خطاطی کرد که هنوز هم به عنوان آرم این شرکت مورد استفاده است.

برای اولین بار نوشابه کوکاکولا در 8 می 1886 در داروخانه ژاکوب (Jacob) در آتالانتا عرضه شد. در آن ایام حدود 9 عدد از این نوشیدنی روزانه به فروش می‌رفت و مجموع فروش آن سال کوکاکولا فقط حدود 50 دلار بود، نکته خنده‌دار این است که در کل این نوشیدنی برای تولیدکننده‌اش بیش از 70 دلار هزینه در برداشت؛ یعنی سال اول، برای جان پمبرتن سال پر ضرری بود.

کوکا در سال‌های اول، بیشتر مصرف دارویی داشت و به عنوان یک نوشابه تقویتی مصرف می‌شد چرا که علاوه بر شربت دانه کولا که سرشار از کافئین بود، حاوی عصاره کوکائین نیز بود.

کوکاکولا به تدریج جایش را در میان باقی نوشابه‌ها باز کرد و به یکی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های آمریکا و جهان تبدیل شد.

در 16 اگوست سال 1888 سرانجام جان پمبرتون در 57 سالگی در حالی که بدلیل بیماری سرطان شکم و اعتیاد مورفین به شدت ضعیف شده بود در شهر “آتلانتا” ایالت جورجیای آمریکا فوت کرد.