بیوگرافی لینوس توروالدز

لینوس توروالدز مهندس کامپیوتر فنلاندی/آمریکایی و خالق و توسعه‌دهندهٔ کرنل لینوکس است.

این کرنل به‌عنوان کرنل سیستم‌عامل‌های محبوب لینوکس، اندروید، کروم و بسیاری سیستم‌عامل‌های محبوب کنونی شناخته می‌شود.

سیستم کنترل نسخهٔ توزیع شدهٔ گیت نیز از دیگر اختراعات توروالدز است.

لینوس توروالدز به خاطر توسعهٔ سیستم‌عاملی متن باز برای کامپیوترهای شخصی، در سال ۲۰۱۲ به‌همراه شینیا یاماناکا، جایزهٔ آکادمی فناوری فنلاند را نیز دریافت کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۴ جایزهٔ پیشگام کامپیوتر را از انجمن علوم کامپیوتر IEEE گرفت. آخرین افتخار توروالدز، جایزهٔ محصولات الکترونیکی ماسورا ایبوکا از سازمان IEEE است.

وی در حال حاضر در بنیاد لینوکس فعالیت می‌کند.

لینوس توروالدز را می‌توان مؤثرترین برنامه‌نویس دنیای کامپیوتر نامید. فردی که با توسعهٔ کرنل رایگان و متن باز لینوکس، دنیای جدیدی پیش روی مهندسان کامپیوتر قرار داد.

در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۶۹ لینوس بندیکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds) در شهر هلسینکی، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور فنلاند به دنیا آمد.

نام او از لینوس پائولینگ، فیزیک/شیمی‌دان مشهور و برندهٔ جایزهٔ نوبل گرفته شده است.

خانوادهٔ توروالدز جزء اقلیت سوئدی در کشور فنلاند بودند.

اکثر اعضای خانوادهٔ توروالدز ژورنالیست بودند. والدینش، نیلز و آنا توروالدز، هر دو در گروه رادیکال دانشگاه هلسینکی در دههٔ ۱۹۷۰ فعالیت داشتند. پدرش کمونیست بود و سال‌ها برای تحصیل در مسکو زندگی کرد و سپس به‌عنوان ژورنالیست رادیویی مشغول به کار شد. مادر لینوس در یک روزنامهٔ فنلاندی به‌عنوان مترجم و گرافیست خبری کار می‌کرد. پدربزرگ او سردبیر یک روزنامهٔ فنلاندی و عمویش در تلویزیون فنلاند مشغول به کار بود.

پدر و مادر لینوس در دوران کودکی او از هم جدا شدند و او صرف نظر از حادثهٔ پیش‌آمده، کودکی معمولی و حتی شادی داشت. لینوس به همراه مادر و پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کرد. علاقهٔ او به خواندن از همان سال‌های کودکی و تحت تأثیر فضای خانواده شکل گرفت.

لئو تورنگویست، پدربزرگ مادری لینوس، پروفسور آمار دانشگاه هلسینکی بود و تأثیر زیادی روی لینوس جوان داشت.

لئو در میانهٔ دههٔ ۱۹۸۰ یکی از اولین کامپیوترهای شخصی جهان با نام Commodore Vic را خریداری کرد. توروالدز به‌سرعت به این دستگاه جدید علاقه پیدا کرد؛ اما با همان سرعت، از تعداد کم نرم‌افزارهای آن دلسرد شد.

توروالدز اولین تلاش‌ها برای توسعهٔ نرم‌افزار را روی کامپیوتر کومودور انجام داد. او ابتدا از زبان بیسیک و سپس از زبان دشوارتر اما کارآمدتر اسمبلی برای توسعهٔ نرم‌افزار استفاده کرد. برنامه‌نویسی و ریاضیات به‌سرعت به علاقهٔ اصلی لینوس تبدیل شدند. پدرش تلاش زیادی کرد تا او را به تفریحات معمول جوانان در آن زمان علاقه‌مند کند اما در این کار موفق نبود. خود لینوس هم عنوان کرده که علاقه و استعدادی در آن تفریح‌ها نداشته است.

لینوس توروالدز در سال ۱۹۸۷ اولین کامپیوتر خود را با پس‌اندازش خریداری کرد.

این کامپیوتر، Sinclair QL نام داشت و جزو اولین کامپیوترهای خانگی ۳۲ بیتی بود. این کامپیوتر شخصی از پردازندهٔ ۷.۵ مگاهرتزی موتورولا و ۱۲۸ کیلوبایت حافظهٔ رم بهره می‌برد که نسبت به کومودور پدربزرگ، پیشرفت بزرگی برای لینوس بود. البته لینوس به‌سرعت از این کامپیوتر ناامید شد؛ چرا که سیستم‌عامل آن روی حافظهٔ رام کار می‌کرد و قابلیت برنامه‌نویسی نداشت.

در سال ۱۹۸۸ لینوس راه والدینش را در پیش گرفت و برای ادامهٔ تحصیل به دانشگاه هلسینکی رفت.

او در آن زمان در برنامه‌نویسی و علوم کامپیوتر حرفه‌ای شده بود. لینوس در سال ۱۹۹۰ در دوره‌های آموزشی زبان برنامه‌نویسی C شرکت کرد که همین مهارت، پایه‌گذار توسعهٔ کرنل لینوکس توسط او شد.

توروالدز در میان سال‌های تحصیل خود مجبور شد که یازده ماه به‌عنوان نیروی ارتش فنلاند خدمت کند.

این دورهٔ اجباری وقفه‌ای تقریباً یک‌ساله در تحقیقات او ایجاد کرد. او در دوران خدمت به درجهٔ ستوان دوم رسید. در سال ۱۹۹۰، توروالدز به دانشگاه بازگشت تا تحصیلاتش را ادامه دهد و در آن زمان با سیستم‌عامل یونیکس آشنا شد.

لینوس در سال ۱۹۹۱ یک کامپیوتر شخصی IBM با پردازندهٔ ۳۳ مگاهرتزی اینتل ۳۸۶ و ۴ مگابایت رم خریداری کرد. او از خرید خود بسیار راضی بود؛ چرا که پردازندهٔ کامپیوتر جدید، پیشرفت‌های قابل توجهی نسبت به کامپیوترهای قبلی او داشت. البته سیستم‌عامل این کامپیوتر نیز لینوس را راضی نکرد. کامپیوتر او مجهز به MS-DOS بود که توانایی کافی برای استفاده از امکانات پردازندهٔ اینتل ۳۸۶ نداشت. ضعف داس و تمایل لینوس برای توسعهٔ سیستم‌ها، او را به سیسم‌عامل قدرتمندتر یعنی یونیکس علاقه‌مند کرد.

توروالدز در تاریخ ۲۵ آگوست سال ۱۹۹۱، تصمیمش برای توسعهٔ سیستم‌عامل متن باز و رایگان را علنی کرد.

این خبر به‌صورت اعلامیه‌ای در گروه خبری مینیکس منتشر شد و به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین اسناد تاریخی در دنیای کامپیوتر نیز شناخته می‌شود.

پس از تلاش‌های مستمر، در ۱۷ سپتامبر همان سال، نسخهٔ اولیه و خام ۰.۰۱ سیستم‌عامل لینوس آماده شد.

اولین نسخهٔ رسمی ۰.۰۲ نیز پنجم اکتبر معرفی شد که قابلیت اجرای Bash و GCC داشت.

لینوس ابتدا تصمیم گرفتنام لینوکس (ترکیبی از لینوس و مینیکس) را برای پروژه‌اش انتخاب کند؛ اما پس از مدتی این نام را خودپسندانه دانست و تصمیم گرفت از نام Freax برای سیستم‌عاملش استفاده کند. کلمه‌ای که از ترکیب Free، Freak و Minix تشکیل شده بود. در نهایت لمکی پروژه را طبق نام اولیه و با اسم لینوکس بارگذاری کرد و از آنجا، نام لینوکس برای این سیستم‌عامل استفاده شد.

لینوس توروالدز با یکی از دانشجویان خود در دانشگاه هلسینکی یعنی توو توروالدز ازدواج کرد و ثمرهٔ این ازدواج، سه دختر با نام‌های پاتریشا، دنیلا و آماندا است.

از افتخارات بزرگ لینوس توروالدز می‌توان به قرار گرفتن در رتبهٔ ۱۷ لیست ۱۰۰ فرد مهم مجلهٔ تایمز در سال ۲۰۰۰ اشاره کرد.

علاوه بر آن، این مجله در سال ۲۰۰۴ نیز او را یکی از تأثیرگذارترین افراد جهان نام‌گذاری کرد.

طبق آخرین آمار، ثروت توروالدز نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار است.

بر خلاف بسیاری از بزرگان دنیای فناوری، توروالدز اهل شهرت و خودنمایی خود نیست.

تصاویر و اخبار کمی روزانه از او منتشر می‌شود و علاوه بر آن، علاقهٔ چندانی به اظهار نظر در مورد اتفاقات صنعت ندارد.

از لحاظ زندگی شخصی نیز اطلاعات کمی از او در اینترنت انتشار یافته است.