بیوگرافی پیتر ثیل

پیتر ثیل (Peter Andreas Thiel) کارآفرین آلمانی/‌آمریکایی و سرمایه‌گذار خطرپذیر استارتاپی است.

او در راه‌اندازی استارتاپ‌های بزرگی همچون پی‌پال نقش داشت و شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر فاندرز فاند را نیز راه‌اندازی کرد. به‌لطف سرمایه‌گذاری‌های سودآور متعدد، ثیل اکنون با ۲/۳ میلیارد دلار دارایی، در فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. تلفظ صحیح نام پیتر ثیل در زبان زادگاهش یعنی آلمانی، «تیل» است.

در کودکی پیتر به ایالات متحده مهاجرت و در جوانی در رشته‌های فلسفه و حقوق تحصیل کرد و پس از چند سال فعالیت در حوزهٔ حقوق و سیاست، به سرمایه‌گذاری علاقه‌مند شد.

اولین تجربهٔ جدی ثیل در کارآفرینی در اوج دوران دات‌کام و با راه‌اندازی پی‌پال رخ داد.

سرمایه‌گذاری بزرگ و تاریخ‌ساز او نیز خرید سهام فیسبوک بود که ثیل را چند سال بعد وارد باشگاه میلیاردرها کرد.

پیتر ثیل امروز به‌عنوان یکی از مشاوران و مربیان معتبر دنیای استارتاپی در دنیا شناخته می‌شود.

در ۱۱ اکتبر سال ۱۹۶۷ در فرانکفورت آلمان پیتر ثیل به‌دنیا آمد.

مادرش، سوزان و پدرش، کلائوس فریدریش، نام داشتند.

برخی منابع می‌گویند ثیل در ۱۰ سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرد و برخی دیگر زمان مهاجرت خانواده را در یک‌سالگی پیتر عنوان می‌کنند. به‌هرحال کلائوس پس از اینکه خانواده‌اش را به ایالات متحده و کلیولند برد، به‌عنوان مهندس شیمی مشغول به کار شد. او در شرکت‌های معدنی متعددی فعالیت کرد که باعث سفر همیشگی خانواده می‌شد. پیتر و برادر کوچک‌ترش، پاتریک مایکل، همیشه در سفر بودند که تجربه‌های ارزشمندی در همان سال‌های کودکی برایشان به‌همراه داشت.

خانوادهٔ ثیل بالاخره در سال ۱۹۷۷ در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساکن شدند. آن‌ها پیش از سکونت کامل در آمریکا، چند سال در آفریقای‌جنوبی و آفریقای جنوب‌غربی ساکن بودند. پیتر به‌خاطر همین جابه‌جایی‌ها، یازده بار مدرسهٔ ابتدایی خود را تغییر داد. او در یکی از مدارس، مجبور به پوشیدن یونیفرم و رعایت قوانین سخت‌گیرانه شده بود. همین خاطرهٔ نه‌چندان خوشایند در کودکی باعث شد در بزرگ‌سالی از حامیان جدی آزادی شخصی و فردگرایی بشود.

پیتر ثیل از کودکی و نوجوانی استعداد فراوان خود را در ریاضیات نشان داد. او در مدرسهٔ باودیچ در فاسترسیتی تحصیل می‌کرد و سپس به دبیرستان سن متئو رفت. فعالیت‌های گاه و بی‌گاه اجتماعی و سیاسی ثیل از همان دوران نوجوانی شروع شد و او را به گرایش‌های ضد کمونیستی سوق داد.

دانشگاه استنفورد، اولین مقصد پیتر ثیل برای تحصیلات عالی بود. او رشتهٔ فلسفه را به‌عنوان رشتهٔ تحصیلی اولیهٔ خود انتخاب کرد. ثیل در دوران دانشگاه هم فعالیت‌های سیاسی خود را پیگیری می‌کرد و از مدافعان جدی لیبرالیزم بود. او از سال ۱۹۸۷ روزنامه‌ای به‌نام The Stanford Review در دانشگاه چاپ می‌کرد که متمرکز بر ایده‌های لیبرالی و محافظه‌کاری بود. همین جهت گیری های سیاسی در جوانی باعث شد پیتر ثیل امروز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین حامیان دونالد ترامپ در سیلیکون‌ولی شناخته شود.

پیتر از تجربهٔ کاری Confinity متوجه ظرفیت توسعهٔ نرم‌افزار برای پرداخت‌های آنلاین شد.

در آن سال‌ها کارت‌های اعتباری و شبکهٔ گستردهٔ ATM، بسیاری از نیازهای پرداختی مردم را برطرف می‌کردند؛ اما بازهم فروشنده‌ها با مشکلات دریافت پول از مشتریان روبه‌رو بودند.

همهٔ آن‌ها توانایی پیاده‌سازی سخت‌افزار دریافت پول را نداشتند و هنوز پرداخت با وجه نقد در فروشگاه‌ها آمریکایی رایج بود. ثیل تصمیم داشت کیف پولی دیجیتالی توسعه دهد که آسودگی بیشتری برای مصرف‌کننده‌ها به‌همراه داشته باشد و با بهره‌گیری از تکنیک‌های رمزنگاری، امنیت حساب‌ها را تأمین کند. درنهایت در سال ۱۹۹۹، شرکت PayPal از دل Connfinity زاده شد.