بیوگرافی رید هستینگز

رید هستینگز با نام کامل ویلموت رید هستینگز جونیور (Wilmot Reed Hastings Jr) کارآفرین آمریکایی، هم‌بنیان‌گذار، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیرهٔ شرکت نتفلیکس است.

شرکت تحت مدیریت او امروزه به‌عنوان یکی از غول‌های صنعت استریم در جهان شناخته می‌شود و با تولید محتوای اختصاصی، بسیاری از بازیگران بزرگ صنعت سرگرمی را نیز به چالش می‌کشد.

شاید اگر چند دههٔ پیش به زندگی هستینگز نگاه کرده بودیم، هیچ‌گاه او را در جایگاه امروزی تصور نمی‌کردیم. شرکت سادهٔ او، با هدف ارائهٔ فیلم‌های DVD با پست راه‌اندازی شد و هیچ‌کس آیندهٔ روشنی برای آن متصور نبود. درواقع نتفلیکس استارتاپی محکوم به شکست بود که هرآن امکان خرد شدنش توسط غول‌هایی همچون بلاک‌باستر، والمارت، اپل یا هر بازیگر بزرگ رسانه‌ای دیگر وجود داشت. از سال‌ها پیش همه تصور می‌کردند که هستینگز و استارتاپ کوچکش با آن بسته‌های پستی مشهور قرمز، به تاریخ خواهند پیوست و او سرنوشتی به‌جز بازنشستگی در جزیره‌های خوش آب‌وهوای آمریکا یا تلاش برای راه‌اندازی استارتاپی دیگر ندارد.

در ابتدای دههٔ حاضر، تقریباً تمام پیش‌بینی‌ها دربارهٔ نتفلیکس اشتباه از آب درآمدند. استارتاپی که هستینگر در سال ۱۹۹۷ راه‌اندازی کرده بود، در سال ۲۰۱۰ به رکوردشکنی در بازار سهام ادامه می‌داد و حتی غول‌هایی همچون اپل را به چالش دعوت می کرد.

هستینگز استارتاپ خود را به‌خوبی در آمریکا توسعه داد و از شروع دههٔ ۲۰۱۰، توسعهٔ بین‌المللی را با قدرت در پیش گرفت. او فرهنگی ریسک‌پذیر و سخت‌کوش را در شرکت خود جاری کرد که موجب تولد نسل جدیدی از کارآفرین‌های سیلیکون‌ولی هم شد.

در هشتم اکتبر سال ۱۹۶۰ رید هستینگز در بوستون ماساچوست متولد شد.

پدر و مادرش جوان آموری و ویلموت رید هستینگز نام داشتند.

پدر او وکیل بوده و مدتی نیز در دولت نیکسون فعالیت کرده بود. وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسهٔ باکینگهام براونی کمبریج ماساچوست گذراند و در جوانی به سپاه تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده پیوست. علاقه به طبیعت‌گردی و ورزش‌های محیطی از نوجوانی در رید شکل گرفت و تا امروز هم جزو اخلاق اصلی او محسوب می‌شود. البته هستینگز هیچ‌گاه آموزش‌های نیروی دریایی را به اتمام نرساند و تصمیم گرفت تا به مجموعهٔ سپاه صلح عضو شود.

بعد از چند سال فعالیت در نیروهای نظامی، هستینگز به‌عنوان معلم ریاضی در اسواتینی (کشوری در جنوب آفریقا) مشغول به کار شد. او سپس به آمریکا بازگشت و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. فعالیت‌هایی که هستینگز در سپاه صلح انجام داده بود، هنوز هم همراه او هستند. او امروز فعالیت‌های عمومی و خیرخواهانهٔ متعددی با تمرکز بر تحصیلات و آموزش انجام می‌دهد.

هستینگز در ۳۰ سالگی شرکتی به‌نام Pure Software راه‌اندازی کرد. نیل هانت که بعداً یکی از همکاران دائمی رید شد، در آن شرکت هم فعالیت می‌کرد. پتی مک‌کورد، همکار دیگری بود که به‌همراه هستینگز بعداً به نتفلیکس آمد. شرکت پیور رشد خوب را در سال‌های ابتدایی تجربه کرد و به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد. آن‌ها ابزارهای موردنیاز برای توسعه‌دهنده‌های یونیکس آماده می‌کردند و در ۱۸ ماه، سه شرکت را به زیرمجموعهٔ خود افزودند.

در سال ۱۹۹۷ هستینگز نتفلیکس را راه‌اندازی کرد.

ایدهٔ نتفلیکس از زمانی در ذهن هستینگز رقم خورد که بلاک‌باستر او را به‌خاطر تأخیر در تحویل یک فیلم، ۴۰ دلار جریمه کرد. او از همان ابتدا روی فرهنگ استارتاپش سرمایه‌گذاری کرد. شرکت مد نظر هستینگز، فضایی بود که او هرروز با عشق و علاقه در آن کار می‌کرد. بنیان‌گذار نتفلیکس افرادی را در شرکت جدید خود استخدام کرد که نیروی محرکهٔ او شدند و به‌مرور شرکتی ساخته شد که همه به آن افتخار می‌کردند. او در ابتدا دو همکاری قدیمی یعنی هانت و مک‌کورد را برای پیوستن به نتفلیکس مجاب کرد. ساختاربندی ابتدایی به‌نوعی شکل گرفت که تا دهه‌های بعد، مدیران اجرایی در کنار یکدیگر بودند و درنتیجه اعتمادی جاری در شرکت وجود داشت.

فرهنگ سازمانی نتفلیکس که محصول روحیهٔ خاص هستینگز بود، از همان ابتدا توجه بازیگران دیگر دنیای فناوری را به خود جلب کرد. امروز هم نتفلیکس به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین محیط‌های کاری شناخته می‌شود.

هستینگز در سال ۲۰۰۹ یک ارائهٔ پاورپوینت ۱۲۸ صفحه‌ای با عنوان «فرهنگ آزادی و مسئولیت‌پذیری» برای شرح فرهنگ نتفلیکس منتشر کرد. ارائه‌ای که کارآفرینان بسیاری در سرتاسر وب با دقت آن را خواندند و حتی بخش‌های زیادی از فرهنگ را در شرکت‌های خودشان اجرا کردند.

هستینگز در منطقهٔ خلیج سان‌فرانسیکو ساکن است.

رید با پاتریشا آن کویلین ازدواج کرد و دو فرزند دارد.