بیوگرافی رید هافمن

رید هافمن (Reid Garrett Hoffman) کارآفرین آمریکایی دنیای اینترنت و سرمایه‌گذار خطرپذیر در حوزهٔ استارتاپی است.

هافمن بیش از همه با نقش مهمش در راه‌اندازی لینکدین شناخته می‌شود.

او هم‌بنیان‌گذار شبکهٔ اجتماعی کسب‌وکار است و به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیرهٔ این شرکت مشغول به کار بود.

هافمن با اینکه با راه‌اندازی و مقیاس‌دهی لینکدین به‌شهرت رسید، امروزه بیش از همه با فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و نویسندگی و مشاوره در دنیای استارتاپ شناخته می‌شود.

او از سرمایه‌گذاران خطرپذیر سیلیکون‌ولی است و در شرکت Greylock Partners فعالیت می‌کند. به‌علاوه، هم‌بنیان‌گذار لینکدین چند کتاب در حوزهٔ کارآفرینی هم تألیف کرده است و پادکست محبوب Masters of Scale را هم تولید می‌کند. طبق آخرین آمار مجلهٔ فوربز، هافمن در فهرست ثروتمندترین افراد جهان با ثروت ۱/۸ میلیارد دلار در جایگاه ۱، ۳۴۹ قرار دارد.

رید هافمن در ۵ اوت سال ۱۹۶۷ در پالوآلتو کالیفرنیا به‌دنیا آمد.

مادرش دینا روث و پدرش ویلیام پارکر هافمن جونیور نام داشت.

هافمن سال‌های کودکی و نوجوانی خود را در برکلی کالیفرنیا گذراند.

رید از کودکی علاقهٔ شدیدی به استقلال مالی و دنیای کسب‌وکار داشت و با وجود وضعیت مالی نسبتاً مناسب خانواده، همیشه به‌دنبال استقلال بیشتر بود. پدرومادر هافمن دانش‌آموختهٔ حقوق بودند و پس از مدتی از هم جدا شدند. رید، تنها فرزند آن‌ها بود. هافمن از دوران کودکی‌اش به‌سختی یاد می‌کند و جدایی پدرومادر را یکی از حوادث تأثیرگذار زندگی‌اش می‌داند که مشکلات زیادی برایش به‌همراه داشت.

اولین شغل رید هافمن در ۱۲ سالگی رقم خورد. او در مصاحبه‌های متعدد، خود را بازیکن حرفه‌ای بازی‌های رومیزی در کودکی بیان می‌کند. درواقع، اکثر کارآفرینان بزرگ دنیای فناوری دوران نوجوانی و جوانی خود را با اینترنت و کامپیوترهای شخصی گذرانده‌اند؛ اما هافمن در دنیای بازی‌های رومیزی نقش‌آفرینی غرق شده بود. او از ۹ سالگی با بازی‌های سبک Dungeons & Dragons آشنا شده بود. در دوران تحصیلات راهنمایی، یکی از دوستانش به او گفت که شرکت Chaosium دفتری در نزدیکی شهر محل تحصیل آن‌ها دارد و نوجوانان را به بازی‌کردن و آزمایش بازی‌های رومیزی دعوت می‌کند.

هافمن در ۱۲ سالگی به‌عنوان ویراستار به شرکت تولید بازی Chaosium پیوست. درواقع، او پس از آزمایش تعدادی از بازی‌های شرکت و پیشنهاد ویرایش متن برخی از آن‌ها انتخاب شد. زمانی‌که هافمن ۱۴ ساله بود، نامش به‌عنوان یکی از تهیه‌کننده‌های بازی ‌Borderlands ثبت شد که در سبک نقش‌آفرینی بود. او حقوقی برابر با طراحان بازی دریافت می‌کرد.

در آخرین ماه سال ۲۰۰۲ و در اتاق نشیمن خانهٔ هافمن لینکدین راه‌اندازی اولیه شد و در می ۲۰۰۳ رسماً شروع به کار کرد.

در پایان اولین ماه فعالیت، لینکدین، ۵۰۰ عضو داشت و به‌مرور به‌سمت تبدیل به بزرگ‌ترین شبکهٔ اجتماعی متمرکز بر کسب‌وکار حرکت می‌کرد.

از اولین همکاران هافمن در راه‌اندازی لینکدین می‌توان به آلن بلو، یکی از همکارانش در سوشال‌نت، اشاره کرد. به‌علاوه یکی از هم‌کلاسی‌های دانشگاهی و یکی از همکارانش در فوجیتسو هم او را همراهی می‌کردند. پیتر ثیل و کیث رابویس، همکاران و دوستان هافمن در پی‌پال، هم از سرمایه‌گذاران اولیهٔ لینکدین بودند.

زمانی‌که هافمن مشغول راه‌اندازی لینکدین بود، بنیان‌گذاران فیسبوک به او مراجعه کردند.

آن‌ها از هافمن می‌خواستند در اولین دور از سرمایه‌گذاری در فیسبوک، شرکت و به‌نوعی دور اول را مدیریت کند. هافمن قبلاً این کار را برای شبکهٔ مشابهی به‌نام Friendster انجام داده بود.

بنیان‌گذار لینکدین مجذوب ایدهٔ اولیهٔ فیسبوک شد؛ اما تصور می‌کرد فعالیت جدی در این ایده با فعالیت‌ها و ایده‌هایش به‌عنوان رهبر لینکدین تضاد منافع خواهد داشت.

و درنهایت، وی مارک زاکربرگ را به دوستش پیتر ثیل معرفی کرد که ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری اولیه در فیسبوک کرد.

هافمن تصمیم به کناره‌گیری از سرمایه‌گذاری عظیم در فیسبوک را گران‌ترین تصمیم کسب‌وکاری خود می‌داند.

البته او درنهایت سرمایه‌گذاری جزئی در شبکهٔ اجتماعی کرد که بازهم سرمایهٔ چشمگیری برایش به‌همراه داشت.

او در سال‌های بعد به‌عنوان سرمایه‌گذار فرشته در بسیاری از استارتاپ‌های بزرگ سیلیکون‌ولی حضور داشت که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به  Airbnb،Groupon،Zynga  و Flickr را نام برد.