بیوگرافی سوزان وویچیتکسی

سوزان دایان وویچیتسکی (Susan Diane Wojcicki) ، مدیر آمریکایی‌لهستانی دنیای فناوری، از اولین کارمندان و به‌نوعی عضو تیم بنیان‌گذاران گوگل بود.

او پس از موقعیت‌های مدیریتی بسیار متعدد در گوگل، از سال ۲۰۱۴ به‌عنوان مدیرعامل یوتیوب مشغول به کار شد.

وویچیتسکی از روزهای اولیهٔ تأسیس گوگل با تیم بنیان‌گذار همکاری می‌کرد و از سال ۱۹۹۹ که بازاریابی به‌عنوان بخش مجزا در شرکت معرفی شد و مدیریت آن را بر عهده گرفت.

حضور و تأثیرگذاری عمیق وویچیتسکی در صنعت رسانه و سال‌ها مدیریت در شرکت بزرگی همچون گوگل، او را به یکی از مهم‌ترین زنان جهان تبدیل کرده است. زنان کمی در میان مدیران دنیای فناوری پیدا می‌شوند، اما سوزان توانست با روندی روبه‌رشد، موقعیت خود را در بالاترین رده‌های مدیریتی حفظ کند.

مجلهٔ فوربز در سال ۲۰۱۷ او را در رتبهٔ ۶ تأثیرگذارترین زنان جهان قرار داد.

فورچن نیز رتبه‌بندی مشابهی در سال ۲۰۱۸ داشت که وویچیتسکی را در رتبهٔ دهم آن قرار داد.

وویچیتسکی در پنجم ژوئیه سال ۱۹۶۸ در کالیفرنیا و زمانی به‌دنیا آمد که خبری از سیلیکون‌ولی و غول‌های دنیای فناوری نبود.

مادرش، استر وویچیتسکی، استاد زبان و روزنامه‌نگار بود.

استنلی وویچیتسکی، پدر سوزان نیز به‌عنوان استاد فیزیک در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا فعالیت می‌کرد.

خانوادهٔ وویچیتسکی به‌جز سوزان، دو فرزند موفق دیگر هم دارند. جانت، دکترای انسان‌شناسی دارد و دختر دیگر آن‌ها یعنی آن، از مدیران مشهور آمریکایی محسوب می‌شود. آن وویچیتسکی اکنون شرکتی در حوزهٔ مهندسی ژنتیک در کالیفرنیا به‌نام 23andMe دارد.

سوزان در دوران تحصیل، مهارت‌های نوشتن حرفه‌ای را آموخت. او در دبیرستان گان در پالو آلتو تحصیل کرد و با نویسندگی در روزنامهٔ مدرسه، مهارت‌های خود را پایه‌ریزی کرد. روند تحصیلی ابتدایی سوزان با آنچه امروز انجام می‌دهد، مطابقت دقیقی ندارد. او پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۹۰ به دانشگاه هاروارد رفت و مدرک خود را در رشتهٔ تاریخ و ادبیات دریافت کرد.

پس از فارغ‌التحصیلی در رشتهٔ تاریخ و ادبیات، نوبت به تغییر مسیر در زندگی سوزان رسیده بود.

وی دو مدرک کارشناسی ارشد، یکی در رشتهٔ اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در رشتهٔ مدیریت کسب‌وکار از دانشکدهٔ مدیریت اندرسون دانشگاه یوسی‌ال‌ای دریافت کرد.

تحصیلات تکمیلی در رشتهٔ مدیریت باعث شد تا سوزان اولین شغل خود را به‌عنوان مشاور مدیر پیدا کند. او فعالیت خود را در شرکت R.B. Webber & Company و سپس Bain & Company به‌عنوان مشاور مدیر شروع کرد. ورود جدی سوزان به دنیای فناوری از شرکت اینتل شروع شد. او به‌عنوان نیروی بخش بازاریابی در این شرکت استخدام شد تا اولین قدم‌ها را به سمت شرکت‌های فرمانروای دنیای آینده بردارد.

نقش سوزان در تأسیس گوگل داستانی بسیار جالب توجه دارد.

در سال ۱۹۹۸ و پس از تأسیس گوگل، لری پیج و سرگی برین، مذاکره‌ای با وویچیتسکی داشتند تا از گاراژ خانهٔ او به‌عنوان دفتر کار استفاده کنند. خانهٔ وویچیتسکی در منلوپارک قرار داشت و آن سال‌ها دوران پا گرفتن استارتاپ‌های متعدد در این منطقه بود. سوزان و همسرش، خانهٔ ۱۸۰ متری خود را به قیمت ۶۰۰ هزار دلار خریداری کرده بودند و برای مدیرت هزینه‌های قسط خرید خانه، مجبور به اجاره دادن گاراژش شدند.

شاید قرارداد اجارهٔ گاراژ خانهٔ او را بتوان نقطهٔ عطفی در کل تاریخ دنیای فناوری دانست.

همکاری اولیه با برین و پیج باعث شد تا وویچیتسکی به عضویت در تیم پویای گوگل علاقه‌مند شود. او درنهایت عضوی از گوگل شد و در سال ۱۹۹۹ مدیریت اولین تیم بازاریابی شرکت را بر عهده گرفت. وظیفهٔ اصلی او، پیدا کردن راه‌هایی برای درآمدزایی گوگل از موتور جست‌وجوی مشهورش بود. شاید فرمانروایی گوگل در بازار موتورهای جست‌وجو را بتوان به وویچیتسکی نسبت داد. او وظیفهٔ اولین تبلیغات و بازاریابی‌ها را برای شرکتی بر عهده داشت که تقریباً بدون سرمایه فعالیت می‌کرد.

فرایند خرید یوتیوب را می‌توان مهم‌ترین موفقیت وویچیتسکی در سال‌های حضور در گوگل دانست. او با درک ظرفیت‌های بالای رقیب، پیشنهاد خرید را به مدیران گوگل داد که درنهایت یوتیوب را به یکی از بازوهای قدرتمند موتور جست‌وجو تبدیل کرد. یوتیوب پس از معرفی سرویس ویدئوی گوگل در سال ۲۰۰۵ و توسط سه کارمند سابق پی‌پال یعنی چاد هارلی، جاور کریم و استیون چن تأسیس شده بود. آن‌ها قصد رقابت با گوگل را داشتند که عول موتور جست‌وجو با رقم ۱/۶۵ میلیارد دلار، شرکت آن‌ها را در سال ۲۰۰۶ تصاحب کرد.

در سال ۲۰۱۴ سوزان وویچیتسکی به‌عنوان مدیرعامل یوتیوب و جایگزین سالار کمانگر انتخاب شد و از آن زمان تلاشی جدی برای افزایش تعداد کارمندان زن در شرکت داشت.

از زمان مدیریت او، نسبت کارمندان زن در شرکت از ۲۴ به ۳۰ درصد رسید. او نظارت و مدیریت بر اپلیکیشن‌های متعددی را در یوتیوب بر عهده گرفت تا سرویس ویدئویی مشهور گوگل را برای انواع کاربران از علاقه‌مندان به موسیقی تا بازی و فعالیت‌های دیگر محبوب کند.

در دوران رهبری وویچیتسکی، روش‌های درآمدزایی گوناگونی برای تولیدکننده‌های محتوا در یوتیوب پیاده‌سازی شد که از میان این روش‌ها می‌توان به حق عضویت کانال‌ها، همکاری در فروش و قابلیت سوپر چت اشاره کرد.

سوزان وویچیتسکی در ۲۳ اوت سال ۱۹۹۸ با دنیس تراپر ازدواج کرد.

او پنج فرزند دارد و از حامیان جدید سیاست‌های حمایت از والدین شاغل محسوب می‌شود.

او ارتباطی خانوادگی با برین هم داشت.

در سال ۲۰۰۷ بنیان‌گذار گوگل با آن وویچیتسکی، خواهر سوزان ازدواج کرد و البته در سال ۲۰۱۵ از او جدا شد.

در سال ۲۰۱۵، مجلهٔ تایم سوزان را در میان ۱۰۰ فرد تأثیرگذار تاریخ قرار داد.

در سال ۲۰۱۷ مجلهٔ فوربز و در سال ۲۰۱۸ نیز فورچن، سوزان وویچیتکسی را از مهم‌ترین مدیران زن حال حاضر در جهان شناختند.

وویچیتسکی نمونهٔ موفقی از تلاش برای تعادل در زندگی شخصی و کاری است.

سوزان با داشتن پنج فرزند، مدیریت یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های کنونی در اینترنت را بر عهده دارد و می‌گوید فعالیت‌های شخصی و کاری‌اش، به‌نوعی مکمل یکدیگر هستند.