بیوگرافی والت دیسنی

والتر الیاس دیزنی (Walter Elias Disney)، کارآفرین، انیماتور، صداپیشه و تهیه‌کننده‌ی بزرگ سینما بود.

والتر در آمریکا به‌دنیا آمد و یکی از پیشگامان صنعت انیمیشن کشورش شد.

تلاش‌های او پیشرفت‌های درخورتوجهی در تولید انیمیشن پدید آورد.

دیزنی در جایگاه تهیه‌کننده، رکورد بیشترین تعداد جایزه‌ی اسکار را ازآنِ خود کرده است.

بنیان‌گذار شرکت مشهور سرگرمی والت دیزنی درکنار پرداختن به صنعت انیمیشن و فیلم، توجه ویژه‌ای نیز به سرگرمی‌های ملموس و بازی‌های جذاب کرد. او اولین شهربازی بزرگ جهان را تأسیس و سپس، با برند آن، یعنی دیزنی‌لند، استانداردی تازه در ساخت و مدیریت شهربازی به جهانیان معرفی کرد. والت دیزنی و تیمی که در آن سال‌ها با او همکار بودند، خالق چندین شخصیت ماندگار در تاریخ شدند که از میان آن‌ها می‌توان به «دونالد داک» و «میکی ماوس» و «گوفی» اشاره کرد.

در ۵ دسامبر ۱۹۰۱ در شیکاگو والت دیزنی به‌دنیا آمد.

پدر او یکی از مهاجران ایرلندی به‌نام الیاس چارلز دیزنی و مادرش فلورا کال دیزنی بود. پدر والت در صنعت ساخت‌وساز فعالیت می‌کرد و خانواده‌ی بزرگش وضعیت مالی مناسبی نداشتند. در سال ۱۸۷۸ و به‌دنبال هجوم مردم برای کشف طلا، پدر والت از اونتاریو کانادا به آمریکا آمد. دیزنی پدر خانواده‌اش را در سال ۱۸۸۴ در کانزاس مستقر کرد. او در سال ۱۹۰۶، خانواده‌اش را به میسوری برد تا در مزرعه‌ای ساکن کند که برادرش به‌تازگی خریده بود.

الیاس دیزنی به‌دلیل مشکلات مالی، رفتار شایسته‌ای با فرزندان و همسرش نداشت. او به‌جز والتر، دختر کوچک‌تری به‌نام روث و ۳ پسر بزرگ‌تر به‌نام‌های هربرت و رِی و روی‌ اُ داشت. روی اُ دیزنی بعدها به والتر در تأسیس شرکت والت دیزنی کمک کرد. هربرت و ری در سال ۱۹۰۶ و به‌دلیل مشکلات مالی و رفتارهای نامناسب پدر از خانه فرار کردند.

والت و خواهرش در سال ۱۹۰۹، به مدرسه‌ی Park School در مارسلین رفتند. خانواده‌ی دیزنی ۴ سال در آن منطقه مانده بودند و در سال ۱۹۱۱ و پس از فروش مزرعه، به کانزاس‌سیتی نقل‌مکان کردند. در آن سال‌ها، چنین مهاجرت‌هایی بین برخی خانواده‌های آمریکایی رایج بود و آن‌ها بدون مقصد خاصی مدام شهرهای محل سکونتشان را تغییر می‌دادند.

پس از مهاجرت به کانزاس‌سیتی، والت و روث به مدرسه‌ی بنتون گرامر رفتند. والت در مدرسه با Walter Pfieffer آشنا شد که او را با تئاتر و سینما آشنا کرد. والت علاقه‌ی زیادی به نقاشی داشت و برای پیشرفت در آن، یک سال در کلاس‌های مؤسسه‌ی هنری کانزاس‌سیتی شرکت کرد.

در سال ۱۹۱۱، الیاس دیزنی قراردادی برای تحویل روزنامه با نشریه‌ی کانزاس‌سیتی استار (Kansas City Star) امضا کرد. او به پسرانش والت و روی اُ مسئولیت داد تا روزنامه و تبلیغات شرکت پدر را بین خانه‌ها پخش کنند. آن‌ها نسخه‌ی صبح روزنامه را به‌حدود ۷۰۰ مشترک تحویل می‌دادند. به‌علاوه، بعدازظهرها نیز ۶۰۰ مشترک منتظر روزنامه‌های استار بودند. در آن سال‌ها، والت دیزنی در هر وضعیت آب‌وهوایی با کفش‌های کهنه‌‌اش چندین خیابان را می‌دوید تا روزنامه‌ها را سرِوقت به‌دست مشترکان برساند.

دوران کارآفرینی والت از همان سال‌های کودکی شروع شد. او هیچ‌گاه از کار زیاد برای تحویل روزنامه شکایت نمی‌کرد. به‌علاوه، مشتریان جدیدی که برای دریافت روزنامه ثبت‌نام می‌کردند، از پدرش مخفی و درآمد آن‌ها را برای خودش پس‌انداز می‌کرد. والت با خرید روزنامه از مراکز اصلی توزیع نیز سودش را بیشتر می‌کرد و بدین‌ترتیب، اولین نشانه‌های هوش تجاری را از خودش نشان داد.

رؤیای والت برای تبدیل به نقاش و هنرمندی مشهور در سال ۱۹۱۹ بیش‌ازپیش خود را نشان داد.

در آن سال، او برای شروع فعالیت هنری به کانزاس‌سیتی بازگشت. والت استعداد درخشانی در نقاشی داشت و هنرمند گرافیست متبحری محسوب می‌شد؛ ولی او روحیه‌ی انتقادی و مبارزه‌جویانه‌ی لازم برای کشیدن کاریکاتور در روزنامه‌ها را نداشت. به‌همین‌دلیل، تلاشش برای استخدام در دپارتمان هنری یکی از روزنامه‌های محلی کانزاس‌سیتی با شکست مواجه شد.

پس از چند تلاش ناموفق، بخت به والت رو کرد. برادرش او را به دوستی معرفی کرد تا شغل دستیاری در استودیوِ هنری Pesmen Rubin برایش دست‌وپا کند.

والتر در آن زمان، با دریافت حقوق ناچیز ۵۰ دلاری پوسترهای تبلیغاتی را برای روزنامه‌ها و مجله‌ها و سالن‌های سینما طراحی می‌کرد.

متأسفانه شغل والت به‌عنوان طراح موقتی بود و او پس از پایان دوران اوج فروش در کریسمس، باردیگر بیکار شد. او با همان مدت کوتاه فعالیت، شناختی کلی از روند کار در صنعت تبلیغات پیدا کرد و تصمیم گرفت خودش وارد آن شود. والت در استودیو با کارتونیستی به‌نام اوب ایورکس (Ub Iwerks) آشنا شده بود. آن‌ها با همکاری یکدیگر کسب‌وکار تبلیغاتی‌شان را شروع کردند.

والت و اوب ایورکس در ژانویه‌ی۱۹۲۰ شرکتی به‌نام Iwerks-Disney Commercial Artists راه‌اندازی کردند. اولین مشتری آن‌ها ناشری به‌نام Restaurant News بود که بروشور نیز چاپ می‌کرد. والت ناشر را راضی کرد که با اضافه‌کردن تبلیغات نقاشی‌شده به روزنامه‌ی تقریبا کم‌سودش آن را بهبود بخشد. درنهایت، ناشر راضی شد تا به والت و دوستش، اتاقی به‌عنوان استودیو بدهد. والت تجهیزات اضافی موردنیاز برای کار را با ۲۵۰ دلار پس‌اندازش خرید.

درنهایت در سال ۱۹۲۰، والت دیزنی از شرکتش خارج شد. او شرکت را به اوب ایورکس سپرد و مسیر جدیدی برای ادامه‌ی زندگی درپیش گرفت. در شرکت جدید، والت طراحی و تولید تبلیغات کارتونی را برعهده داشت و پس از مدتی، به تکنیک‌های آن علاقه‌مندتر شد و تصمیم گرفت انیماتور شود.

پس از پس‌اندازی جزئی از فیلم‌های تبلیغاتی و عکاسی برای روزنامه‌های محلی، والت دیزنی تصمیم گرفت کانزاس‌سیتی را به مقصد هالیوود ترک و استودیوِ انیمیشن خود را در آنجا تأسیس کند.

او پیش از ترک کانزاس‌سیتی، انیمیشن محبوبش، یعنی «آلیس در سرزمین عجایب» را به‌پایان رساند و حلقه‌ی اصلی فیلم را با خود به کالیفرنیا برد.

در سال ۱۹۳۲، یکی از دانشمندان و مهندسان آمریکایی به‌نام هربرت توماس نمونه‌ای جدید و حرفه‌ای از دوربین‌های تکنی‌کالر را ساخت و برای اولین استفاده به والت دیزنی مراجعه کرد. آن‌ها با استفاده از دوربین جدید انیمیشن محبوب والت با نام Flowers and Trees را به‌صورت رنگی بازسازی کردند که اولین موفقیت بزرگ، یعنی جایزه‌ی اسکار انیمیشن را برای والت به‌ارمغان آورد. پس از آن، قسمت‌های بعدی سریال Silly Symphony نیز به‌صورت رنگی آماده و پخش شدند.

درکنار دنیای واقعی و پیچیده، در ذهن والت دیزنی، دنیایی فانتزی از داستان‌های افسانه‌ای جریان داشت. او که از ساختن فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشنی خسته شده بود، تصمیم گرفت پارک بازی بزرگی بسازد و نام دیزنی‌لند (Disneyland) را برای آن انتخاب کرد. ایده‌ی ساخت شهربازی زمانی به ذهن والت رسید که دخترانش، یعنی دایان و شارون را به یکی از شهربازی‌های لس‌آنجلس برده بود. وی برای الهام بیشتر، از شهربازی‌های متعددی در آمریکا و دانمارک و هلند بازدید کرد.

به‌سرعت دیزنی‌لند به نمادی برای آمریکا تبدیل شد.

آمار افرادی که تا همین سال‌های اخیر از دیزنی‌لند بازدید کرده‌اند، به حدود ۱۷،۰۰۰،۰۰۰ نفر می‌رسد. درنتیجه، یکی از مفاهیم انتزاعی ذهن دیزنی هنرمند که دورازواقعیت به‌نظر می‌رسید، درنهایت به کسب‌وکاری سودده تبدیل شد. امروزه، میراثی که والت دیزنی با بلندپروازی و تلاش جدی‌اش برجای گذاشت، یکی از برندهای مشهور جهان محسوب می‌شود؛ شرکتی که علاوه‌بر تولید برترین محصولات سرگرمی، به‌ویژه در حوزه‌ی انیمیشن، با بزرگ‌ترین شهربازی‌ها و نیز فروشگاه‌های فراوان، عرضه‌کننده‌ی محصولات مرتبط با این صنعت در دنیا شناخته می‌شود.

اولین بارداری همسر والت، یعنی لیلیان، ناموفق بود.

لیلیان اولین فرزندش را در ۱۸ دسامبر۱۹۳۳ به‌دنیا آورد که دایان ماری دیزنی نام گرفت. سپس، این زوج به‌دلیل مشکلات ناباروری لیلیان، در ۳۱دسامبر۱۹۳۶، دختری به‌نام شارون را به فرزندی پذیرفتند. دایان دیزنی پس از ازدواج و شروع کسب‌وکاری با همسرش، درنهایت در جایگاه هم‌بنیان‌گذار موزه‌ی خانوادگی والت دیزنی را تأسیس کرد. او در نوامبر ۲۰۱۳ ازدنیا رفت.

والت دیزنی در طول زندگی‌اش، نه‌تنها تلاش و عزمی راسخ در کارش نشان داد؛ بلکه رهبری کوشا و مدیری قابل هم بود. او به مراحل استخدام و جذب نیرو در شرکتش توجه زیادی می‌کرد. به‌علاوه، روندهای کاری در استودیوهای دیزنی، مانند طراحی‌ها و نقاشی‌های بنیان‌گذارش، دقیق و حساب شده بود. او از طراحان و انیماتورهای گروهش درخواست می‌کرد کارها را با دقت فراوان و طبق استانداردهای حرفه‌ای انجام دهند. همین روندها و استانداردهای دشوار، استخدام و جذب نیروهای حرفه‌ای را برای او و تیمش در بسیاری از مواقع دشوار می‌کرد.

داستان زندگی والت دیزنی مسیری ۴۰ ساله بود که مثالی از دستیابی به اهداف با به‌کارگیری استعداد، استقامت، خلاقیت و عزم راسخ شد.

والتر دیزنی عموم جامعه را به دیدن انیمیشن ها علاقه‌مند کرد.

سرانجام او در ۱۵ دسامبر۱۹۶۶ و در ۶۵ سالگی ازدنیا رفت.

دکترها دلیل مرگ دیزنی را نوعی بیماری دستگاه گردشِ‌خون بیان کرده‌اند.