بیوگرافی والتر اوون بنتلی

والتر اوون بنتلی (Walter Owen Bentley) مهندسی انگلیسی و طراح و سازندهٔ خودرو بود.

وی بیشتر با ‌نام W. O. Bentley یا به‌اختصار W.O شناخته می‌شود و شهرتش به‌اندازه‌ای هست که در اکثر یادداشت‌ها و مقاله‌ها به ذکر نام‌خانوادگی‌اش نیازی نباشد.

بنتلی بیش از همه با شرکت خودروسازی لوکسش به همین نام شناخته می‌شود که به‌نوعی هویت خودروسازی لوکس بریتانیا نیز به حساب می آید.

بنتلی در دورانی متولد شد که صنعت خودروسازی هنوز روزها و سال‌های ابتدایی را می‌گذراند. والتر اولین مهارت‌های خود را در صنعت راه‌آهن آموخت و با ساختارهای مهندسی آشنا شد. موتورسیکلت و هواپیما از دیگر سرگرمی‌های والتر بودند که پایه‌های مهارت او را بیش‌ازپیش تقویت نمودند.

بنتلی شرکت خودروسازی خودش را به‌نام Bentley Motors در سال ۱۹۱۹ راه‌اندازی کرد که امروز پس از گذشت بیش از یک قرن، یکی از نام‌های بزرگ صنعت خودروسازی محسوب می‌شود.

والتر اوون بنتلی در ۱۶ سپتامبر ۱۸۸۸ در همپستید انگلستان به‌دنیا آمد.

او کوچک‌ترین فرزند خانواده بود و هشت خواهر و برادر داشت. پدرش، آلفرد بنتلی، در زمان تولد والتر تاجری بازنشسته بود که ثروت هنگفتی داشت. تولد در خانواده‌ای ثروتمند امکانات بسیار مناسبی برای والتر فراهم می‌کرد. از سال ۱۹۰۲ تا سال ۱۹۰۵، او تحصیلات ابتدایی را به‌صورت خصوصی در کالج کلیفتون گذراند.

سال‌های پایانی قرن نوزدهم که سال‌های کودکی والتر بود، زمان شکوفایی اولیهٔ صنعت خودروسازی محسوب می‌شد. در آن زمان، کودکان و نوجوانانی همچون بنتلی علاقهٔ بیشتری به قطارهای ریلی داشتند. در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، قطار و راه‌آهن نمادهایی از آزادی، مدرنیته و سرعت بودند.

والتر در ۱۶ سالگی تصمیم گرفت راه خود را در صنعت دلخواهش، راه‌آهن، ادامه دهد. او به‌عنوان کارآموز در شرکت Great Northern Railways مشغول به کار شد. درواقع، والتر نوجوان برخلاف طبیعت اشراف‌زادهٔ خود، تصمیم گرفته بود راه دشوارتر را به‌سمت حرفه‌ای‌شدن طی کند و اولین پله‌ها را نیز از کارآموزی و کارگری شروع کرد. همین تصمیم باعث شد در نوجوانی، مفاهیم پایه‌ای تجارت را نیز بیاموزد. فعالیت به‌عنوان کارآموز در صنعت ریلی مفاهیم بنیادی علم مکانیک را نیز به والتر آموخت.

پایان جنگ جهانی اول به‌معنای پایان نیاز به تجهیزات نظامی بود؛ به‌ویژه هواپیماها به‌مرور از طراحی‌های متمرکز بر کاربردهای نظامی دور می‌شدند. به‌همین‌دلیل، بنتلی و بسیاری از صنعتگران دیگر آن زمان، به‌سمت تکامل صنعت خودروسازی پیش رفتند. والتر اوون به‌خاطر خدماتش به ارتش بریتانیا در جریان جنگ جهانی اول، مدال MBE یا Most Excellent Order of the British Empire  را دریافت کرد. همچنین، کمیسیون جوایز اختراع و نوآوری، هشت‌هزار پوند جایزه به او داد که به‌عنوان سرمایهٔ راه‌اندازی شرکت مستقل استفاده شد.

در ۱۰ ژوئیهٔ ۱۹۱۹، و تنها سه ماه پس از آتش‌بس شرکت Bentley Motors Ltd راه‌اندازی شد.

اولین پروژهٔ شرکت، طراحی و ساخت موتور چهار سیلندر و شانزده سوپاپ سه‌لیتری بود. در نوامبر همان سال، نمونهٔ اولیه‌ای از موتور بنتلی ساخته و در نمایشگاه London Motor Show به‌نمایش گذاشته شد.

والتر اوون سه‌بار ازدواج کرد؛ اما هیچ فرزندی نداشت. او در سال ۱۹۱۴ با لئونی گور، دختر سر جورج رالف گور، نهمین بارون گور ازدواج کرد که در سال ۱۹۱۹ براثر همه‌گیری آنفولانزای اسپانیایی از دنیا رفت. والتر اوون در سال ۱۹۲۰ با آدری هاچینسون ازدواج کرد که علاقهٔ زیادی به کسب‌وکار و علاقه‌مندی‌های شوهرش نداشت.

آن‌ها کمی پس از فروش کسب‌وکار بنتلی در سال ۱۹۳۱، از هم جدا شدند. بنتلی در سال ۱۹۳۴ برای سومین‌بار و این‌بار با مارگارت رابرتس هوتون ازدواج کرد و این دو تا پایان عمر درکنار هم زندگی کردند.

والتر اوون بنتلی کمی پیش از تولد ۸۳ سالگی در ۱۳ اوت ۱۹۷۱، در ووکینگ از دنیا رفت.

او تا پایان عمر از حامیان جدی باشگاه رانندگان بنتلی بود و علاقه‌اش به مسابقه‌های اتومبیل‌رانی همیشه پایدار بود. تالار افتخارهای اتومبیل‌رانی (موزهٔ آمریکایی) در سال ۱۹۹۵ والتر اوون بنتلی را به فهرست اعضای خود افزود. باشگاه رانندگان بنتلی نیز هنوز به عمر خود ادامه می‌دهد و چهارهزار نفر در سرتاسر جهان از بریتانیا و اروپا و ایالات متحده تا کانادا، آفریقای‌جنوبی،‌ استرالیا، نیوزیلند و ژاپن عضوهای آن هستند.